Pneumatika

Pneumatika je pružná část kol u dopravních prostředků, která je plněná většinou vzduchem. Je nasazena na vnějším obvodu kola (disku) a obvykle má tvar toroidu. Pneumatiky zajišťují přenos sil které působí na dopravní prostředek a slouží i jako prvotní odpružení. Nejběžnější typ pneumatiky pro osobní automobily je bezdušová, ale u motocyklů nebo jizdních kol je to právě naopak, uvnitř pneumatiky najdeme vzdušnici nebo-li duši, jak se říká lidově. Pneumatiky se výrábí většinou z vulkanizované gumy.

Pneumatiky jsou jednoznačně nejdůležitějším bezpečnostním prvkem obecně na dopravních prostředcích. Kontakt mezi vozovkou a pneumatikou je velmi obecná fráze pod kterou se skrývá řada úkolů, kterou musí pneumatiky plnit, např.: musí nést celou hmotnost dopravního prostředku a cestujících, musí správně odvádět vodu, ale i tlumit nerovnosti a odolávat průrazům.

Rozdělení informací o pneumatikách


Souhlasím

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vězte, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.