Nafukování pneumatik

Správné nahuštění pneumatiky se zvyšuje bezpečnost a prodlužuje se délka životnosti pneumatikyTlak v pneumatikách má bezprostřední vliv na brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla. Správný tlak v pneumatikách může snížit i spotřebu paliva. Pneumatiky na jedné nápravě musí být vždy stejný tlak. Tlak v pneumatikách se mění vždy za studena aby nebyly pneumatiky zahřáté, teplem se mění tlak v pneumatice. Ubytek tlaku je pro pneumatiku mnohem více škodlivé než přehuštěná pneumatika. Při ztrátě tlaku o 10% už dochází k značně rychlejšímu opotřebení a snižuje se i životnost pneumatiky. Jestliže tlak v pneumatikách je nižší o 30% životnost pneumatiky se snižuje na polovinu a vozidlo je hůře ovladatelné.

Údaje jak spráně nahuvstit pneumatiky jsou uvedeny v tabulce, kterou najdete v manuálu vozidla. Tato tabulka je někdy nalepená na dvířkách palivové nádrže nebo na sloupku dveří u řidiče nebo spolujezdce. Nákladní vozidla nebo těžká technika musí mít tuto tabulku umístěnou na blatníku, nebo na jiném čitelném místě na boku vozidla u pneumatiky.

Kontrola tlaku pneumatik by se měla provádět minimálně jednou do měsicí a před každou delší jízdou a to i v četně rezervní pneumatiky. Před každou jízdou bychom měli alespoň odhadem zkontrolovat správné nahuštění pneumatik.


Souhlasím

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vězte, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.