Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky je jedna z věcí, která by se rozhodně neměla podceňovat. Zimní pneumatiky by se měli používat klesne-li teplota pod +7º, jsou totiž přizpůsobeny nižším teplotam a při vyšších teplotách se mnohem rychleji opotřebávají. Ceny zimních pneumatik začínají zhruba na 600,- kč, ceny rostou podle rozměru a typu pneumatiky. V zimních obdobích kdy teplota klesne pod +7º začne klesat adheze letních pneumatik. Tímto vlivem se prodlužuje brzdná dráha vozidla a hrozí riziko nehody. V dnešní době kdy na některých silnicích a dálnicích jsou zimní pneumatiky povinností, při nedodržení této značky hrozí pokuta.

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální měkké směsi při nižších teplotách, díky které se zvyšuje přilnavost na sněhu, ledu nebo i na suché vozovce v tuhých mrazech. Tím zimní pneumatika dosahuje mnohem lepších jízdních vlastností například při záběru nebo při brždění kdy zkracuje brzdnou dráhu. Samozřejmě naopak při teplotách nad +7º klesá přilnavost pneumatik s vozovkou. U zimnich pneumatik se doporučuje měnit každé 4 roky, i kdyz jejich stav bude odpovídat technickým požadavkům, hrozí totiž únava materiálu. Dezén pneumatik na zimních pneumatikách musí být minimálné 4 mm. Samozřejmě platí, že čím větší hloubka dezénu zimních pneumatik, tím i větší záběr na sněhu.

Při výběru zimních pneumatik je potřeba dodržovat určitá prividla, například zvolit spráný rozměr pneumatiky, který je napsaný ve velkým technickým průkazu od vozidla. Další důlžitým faktorem je rychlostní index pneumatik, tento index musí být větší než konstrukční rychlost vozidla uvedená v technickém průkazu. Skladování pneumatik je nejvhodnější na suchém a tmavém místě. Pokud jsou pneumatiky na diskách je vhodné skladovat na sebe, pokud jsou pneumatiky bez disku je lepší je skladovat na stojato a občas je pootočit aby se nezdeformovaly.


Souhlasím

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vězte, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.