blank

Alu kola Letní pneu Zimní pneu Alu bazar

sortiment

kontakty

informace a objednávky

Telefon telefon
+420 777 321 234
+420 608 369 222


e-mail telefon
info@autocentrumrk.cz

Akční nabídka

partneři

Pokud sháníte kvalitní LED žárovky, LED bodovky, LED pásky nebo LED zářivky, doporučujeme specializovaný internetový obchod s LED světelnými zdroji www.ledkovezarovky.eu.

Ubytování Šumava, i tak se dá strávit letní nebo zimní dovolena v našem Hotelu.

Zimní dovolená na Lipně?? Lyžování Lipno je ideální. Navštivte nás!
informace

Autocentrum RK>

Dezén pneumatik

Dezén pneumatiky

Dezen Dezén pneumatiky je laicky vzorek pneumatiky. Podle tvaru dezénu je možné rozeznat jedná-li se o letní nebo zimní pneumatku, a jak daný vzorek dezénu umístit na vozidlo. Jedinou vyjímku tvoří závodní pneumatiky, které dezén nemají, jedná se o tak zvané pneumatiky "slick".

Minimální hloubka dezénu

Minimální hloubka dezénu je stanovena zákonem o pozemní komunikaci na 1,6 mm. Výrobci však doporučují u zimních pneumatik minimální hloubku dezénu 4,0 mm, protože dezén slouží převážné k odvodu vody z podpneumatiky. Pokud by se voda z podkola nedostala vznikl by tak zvaný aquaplaning (aquaplaning - je ztráta kontaktu mezi pneumatikou a vozovkou, to způsobuje, že je vozidlo prakticky neovladatelné, vozidlo se chová stejně jako na ledě).

Hloubka dezenu

Kontrola hloubky dezénu

TlakoměrMinimální hloubku dezénu je možné určit pouhým pohledem na pneumatiku, pomocí tak zvaného indikátoru opotřebení, který se nachází na spodku dezénu po celém obvodu pneumatiky, je vysoký 1,6 mm, pokud je dezén sjetý na tento indikátor je nejvzšší čas na výměnu pneumatik. Pro přeměření hloubky dezénu se používá pneuměřič, pomocí něhož je možné změřit i tlak v pneumatikách.

 

Tvary dezénů

Symetrický dezén pneumatik

Symetrický dezén se nachází především na levnějších univerzálních typech pneumatik. Při montáži není třeba dbát na směru rotace pneumatiky.

Směrový dezén pneumatik

Směrový dezén pneumatik je nutné montovat na disk tak, aby se směr dezénu otáčel po směru jízdy. Směr dezénu určuje šipka na boku pneumatiky. Tyto typy pneumatik je stále častěji používané, protože směrový dezén lépe odvadí vodu z podpneumatiky. Tvar dezénu je většinou ve tvaru šipky.

Asymetrický dezén pneumatik

Asymetrický dezén pneumatik je nutné montovat na disk tak, aby boční strana označená "outside - vnější" směřovala od vozidla, nebo "inside - vnitřní" strana směřovala naopak do vozidla. Dezén pneumatiky je rozdělen do několika zón, každá tato zóna plní svou funkci. Drážky podél pneumatiky a středová žebra slouží pro přenos trakce, lopatkový tvar dezénu slouží k lepším odvodu vody z podpneumatiky. Tento typ pneumatik je většinou dražší.

Rovnoměrný dezén

Dezén pneumatik by se měl sjíždět vždy rovnoměrně, pokud se dezén pneumatiky nesjíždí rovnoměrně je možné v závislosti na sjíždění dezénu pneumatik určit závadu. Sjíždí-li se dezén po obouch strách pneumatik jedná se o podhuštěnou pneumatiku. Pokud se dezén sjíždí po středu pneumatiky jedná se o příliš nahuštěnou pneumatiku. Sjíždí-li se dezén pneumatiky k jedné straně, jedná se o špatně nastavenou geometrii kol.

Nerovnoměrně sjetá pneumatika